Warsztaty Koła Gospodyń Wiejskich w Puszynie
W środę 28 sierpnia 2024 r. panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Puszynie przeprowadziły warsztaty plecenia koron dożynkowych.
Dożynki, a więc święto dziękczynne za ukończenie żniw i prac polowych, należące do cyklu obrzędów agrarnych początkowo były ceremoniałem świeckim. Zwyczaj ten ściśle łączył się z wiarą w naturę. Nieodłącznym elementem święta plonów od początku jest korona dożynkowa. Korona, czy też wieniec jest swego rodzaju podziękowaniem za udane zbiory, a także symbolem odrodzenia. Dlatego też dawniej wyplatano ją z ostatnich kłosów czterech podstawowych zbóż, a wykruszone ziarno wysiewano na początek przyszłego urodzaju. O tym, jak ważna jest pamięć o dawnych zwyczajach, praktykowanych w naszej kulturze tradycyjnej wiedzą panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Puszynie, które co roku wyplatają koronę zgodnie z tradycją naszego regionu. Trzeba dodać, że teren Górnego Śląska obfitował bogactwem tradycji i obrzędowości.
Warsztaty wyplatania koron dożynkowych odbyły się w ramach realizacji zadania pn. „PROMOCJA STROJÓW REGIONALNYCH ŚLĄSKA OPOLSKIEGO” współfinansowanego ze środków budżetu województwa opolskiego w ramach zadania publicznego pn. Wspieranie inicjatyw aktywizujących społeczności lokalne „Opolskie tradycje dożynkowe”. W ramach zadania panie pozyskały środki na zakup kolejnych tradycyjnych strojów opolskich kobiecych oraz męskich, które wzbogacą działalność koła. W warsztatach uczestniczyło ponad 40 osób z terenu całego województwa opolskiego. W takcie spotkania panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Puszynie zaprezentowały pokaz praktycznych umiejętności ale także starały się przekazać wiedzę, jaką posiadają na temat przygotowania wieńca dożynkowego zgodnie z tradycją ludową. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. co nie powinno znajdować się w koronie. Każdy z uczestników miał również możliwość spróbowania swoich sił w wyplataniu korony. W spotkaniu udział wzięli: Pan Janusz Wójcik Burmistrz Korfantowa, Pani Katarzyna Kuraś z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Pani Elżbieta Harhura prezes Stowarzyszenia Nyskie Księstwo Jezior i Gór oraz Pani Ewa Szczepańska-Kręcidło dyrektor korfantowskiego domu kultury. Wydarzenie upłynęło w przemiłej atmosferze, a uczestniczki wzbogaciły się o prawdziwą lekcję tradycji naszego regionu. Wszystkim życzymy, aby ich korony dożynkowe były nie tylko piękne ale aby zachwycały tradycją.